واقعیت افزوده (Augmented Reality) یک نمای فیزیکی زنده، مستقیم یا غیرمستقیم است، که عناصری را پیرامون دنیای واقعی افراد اضافه می‌کند.

واقعیت افزوده (Augmented Reality) یک نمای فیزیکی زنده، مستقیم یا غیرمستقیم است، که عناصری را پیرامون دنیای واقعی افراد اضافه می‌کند. این عناصر بر اساس تولیدات کامپیوتری که از طریق دریافت و پردازش اطلاعات کاربر توسط سنسورهای ورودی مانند صدا، ویدئو، تصاویر گرافیکی یا داده‌های GPS ، ایجاد می‌شود.

برای مثال می‌توان به فرستادن نوتیفیکیشن‌های متنی، راهنمای پیچیده انجام یک عمل جراحی حساس، فیلترهای جذاب مورد استفاده در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، افزایش امنیت رانندگان در آب و هوای نامناسب و غیره اشاره کرد.

اما این روزها در پی شیوع جهانی ویروس کرونا، دانشمندان، پزشکان و محققان در سراسر دنیا به دنبال روش‌هایی برای پیشگیری یا درمان این ویروس هستند. در این بین تکنولوژی نیز سهم خود را به‌خوبی ایفاء می‌کند.

 پزشکان چینی طی یک مشاوره‌ویدئویی با بهره‌گیری از فناوری واقعیت افزوده (AR)، نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G) و چاپ سه‌بعدی (۳D modeling) برای درمان یک بیمار ۶۵ ساله مبتلا به ویروس کرونا مشاوره گرفتند. این مشاوره بین پزشکان دانشکده پزشکی کون‌مینگ و بیمارستانی در یون نان (Yun nan) برگزار شد.

تنها در عرض چند دقیقه، پزشکان مدل دیجیتال سه‌بعدی از ریه‌های بیمار را تهیه کردند. این مدل بر مبنای پنج فناوری ساخته شد؛ ازجمله واقعیت افزوده، ۵G، اینترنت، بازسازی سه‌بعدی و چاپ سه‌بعدی.

از هر ۰,۳ الی ۰.۵ سانتی‌متر (از بالا به پایین) ریه‌های این فرد تصاویر سی‌تی اسکن گرفته شد و به این صورت صدها تصویر به دست آمد. پس از تبدیل کردن این تصاور به دیجیتال، یک مدل سه‌بعدی ساخته شد.

تکنولوژی «واقعیت افزوده» برای مبارزه با کرونا

سپس پزشکان با استفاده از عینک‌های واقعیت افزوده (AR) این مدل سه‌بعدی از ریه‌های این فرد مبتلا به ویروس را مشاهده کرده و به راحتی از زوایای مختلف آن را مورد بررسی قرار دادند.

در مجموع این اقدامات به پزشکان کمک کرد آسیب‌های وارده به ریه را بیشتر متوجه شوند تا برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا موثر باشد.

    منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی