Zhenic-logo-50

ژنیکـــ

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

حتما از خود می‌پرسید چرا باید روش انتقال الکترونیکی تصاویر را انتخاب کنیم؟ در پزشکی مقوله زمان بسیار مهم است.  عمده ترین دلیل برای استفاده از روش انتقال الکترونیکی تصاویر نیز تشخیص و اقدام در کوتاه ترین زمان ممکن است.

موریس پنر، مدیرعامل یکی از به نام‌ترین شرکت‌های حوزه دیجیتال در نیویورک است. او راه حل‌های زیادی برای اشتراک تصاویر پزشکی بین بیماران، پزشکان معالج و بیمارستان ارائه داده است. او بر این باور است که در ارائه تصویر کاهش یک دقیقه زمان نیز می‌تواند باعث نجات زندگی بیمار شود.

در بیماران اورژانسی، پزشک نیازمند دریافت سریع و روان تصاویر است. می‌توان گفت رایج ترین روش برای انتقال تصاویر در حال حاضر استفاده از سی دی است، زیرا بسیاری از مراکز فوریت‌های پزشکی هنگامی‌که با آمبولانس بیمار را به بیمارستان می‌فرستند، سی دی تصاویر مرتبط با بیمار را همراه او ارسال می‌کنند.

آیا با توجه به امکانات امروز سی‌دی‌ها به عنوان راهی جهت انتقال و ذخیره تصاویر کافی هستند؟

در برخی موارد بیمار نیازمند دریافت درمان آنی است. هر نوع تاخیر می‌تواند سبب مرگ بیمار شود. حال شما به این مورد توجه کنید تا این سی دی همراه با آمبولانس به بیمارستان برسد و پزشک بتواند این تصاویر را بررسی و تفسیر کند، چه زمان زیادی هدر خواهد رفت؟ این اتلاف زمان می‌تواند راه نجات بیمار را کاملا از بین ببرد. زیرا اگر زمانی بیش از ۲۵ دقیقه برای تفسیر تصاویر و تصمیم گیری برای درمان سپری شود، ممکن است عواقب آن جبران ناپذیر باشد.

همچنین به دلیل اینکه بارگیری تصاویر روی سی‌دی‌ها ممکن است سبب عدم تطابق کلی آنها با واقعیت شود، پزشک در بسیاری از موارد ناچار است این تصویربرداری‌ها را دوباره تکرار کند. به این موارد احتمال خش افتادن و خراشیدگی سی دی را نیز اضافه کنید. این موارد می‌تواند مانع خوانده شدن تصاویر شود.

یا حتی ممکن است سی دی در زمان انتقال به بیمارستان گم شود. یا در فرمت آن مشکلی وجود داشته باشد. در بدترین حالت ممکن است نتوانید تصاویر روی سی دی را رمز نگاری کنید. به همین دلیل امروزه و با این حجم از پیشرفت در تکنولوژی استفاده از سی دی می‌تواند به معنای نابودی بیمار باشد.

باید بدانید که سی دی‌ها به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط طراحی نشده اند. به همین دلیل ممکن است با انتقال آنها از سیستمی‌به سیستم دیگر با مشکلات فراوانی مواجه شوید. این موارد نیز سبب می‌شود نیاز جدی برای تکرار تصویربرداری رادیولوژی باشد.

این مورد علاوه بر ایجاد هزینه مالی، هزینه جانی نیز می‌تواند به دنبال داشته باشد. شما می‌توایند تاخیر زمانی، تاخیر در درمان بیمار، افزایش درد و ناراحتی بیمار و احتمال دریافت اشعه اضافی به دلیل نیاز به تکرار تصویربرداری، را در لیست معایب استفاده از سی دی برای انتقال تصویرهای پزشکی قرار دهید.

مزایای استفاده از سیستم‌های انتقال الکترونیکی تصاویر

انتقال الکترونیکی تصاویر سبب می‌شود هیچ یک از آسیب‌ها و اشکالات فوق رخ ندهد. در بسیاری از موارد برتری انتقال الکترونیکی تصاویر بر استفاده از روش‌های سنتی ثابت شده است. برای استفاده از روش انتقال الکترونیکی تصاویر از بیمارانی که در مراکز درمانی بستری هستند رضایت نامه‌ای کتبی دریافت می‌شود. سپس با استفاده از روش‌های مطمئن و ایمن تصاویر را برای پزشک یا بیمارستان ارسال می‌کنند.

لازم است بدانید مدت زمان لازم برای انتقال الکترونیکی تصاویر تنها چند ثانیه طول می‌کشد. به دلیل اهمیت تصاویر در تشخیص بیماری و انتخاب رویکرد درمانی، به خوبی متوجه هستید که این سرعت چه کمک بزرگی به روند درمان خواهد کرد. علاوه بر انتقال الکترونیکی تصاویر شما می‌توانید سایر داده‌های مرتبط با بیمار را نیز به صورت الکترونیک ارسال کنید.

 

تصاویر پزشکی

 

برای انتقال الکترونیکی تصاویر باید از متخصصین مجرب استفاده کرد

بدیهی است که پزشکان و پرستاران نیازمند انتقال تصویر مطمئن و دقیق هستند، اما ممکن است آنها قابلیت استفاده از این فناوری مدرن را نداشته باشند. از سوی دیگر، به دلیل اینکه می‌توان برای برقراری ارتباط بهتر در مورد بیماران بستری در خانه و بیماران مسنی که توانایی حرکت ندارند نیز از این روش استفاده کرد، نمی‌توان انتظار داشت که این افراد توانایی انتقال الکترونیکی تصاویر را داشته باشند.

علاوه بر موارد فوق ممکن است دلیل دیگری باشد که فرد نتواند انتقال الکترونیکی تصاویر را به خوبی انجام دهد. برای حل این مشکل باید از متخصصین رادیولوژیستی که با این فن آشنایی کامل دارند استفاده کرد. زیرا این افراد علاوه بر اینکه می‌توانند انتقال الکترونیکی تصاویر را به خوبی انجام دهند، به دلیل آشنایی آنها با اصطلاحات این حوزه، تفسیر تصاویر بسیار راحت تر انجام می‌شود. به همین دلیل استفاده از فناوری دایپکس برای انتقال الکترونیکی تصاویر به معنی حذف رادیولوژیست‌ها از روند درمان نیست. بلکه این فناوری اهمیت حضور این افراد و ضرورت همکاری آن‌ها در روند درمان را بیشتر آشکار می‌سازد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط